Україна. Трансформації сучасного

З 20 по 29 листопада 2015 року у Відні відбулися Дні української культури. Організатором форуму виступив Центр українських ініціатив, за підтримки Посольства України в Республіці Австрія та мерії м. Відень. Роботи українських художників на цьому форумі в столиці Австрії представив центр сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр»  проектом  «Україна. Трансформації сучасного».

Це виставка не про сучасне мистецтво України, а виставка про Україну взагалі. Якою стала Україна за останній рік, які трансформації переживає українське суспільство. Все це — складний процес набуття нових рис, що відповідають вимогам часу. Відбуваються зміни ментальності, життєвих стандартів, зразків поведінки і потреб, формуються нові системи цінностей.

Художники по-своєму перевтілюють, аналізують і змінюють те, що відбувається навколо, відображаючи в своїх творах дух часу і свій внутрішній світ. Вони відводять нас від простоти сприйняття, ставлять питання і примушують замислитися: що відбувається? що сталося? що з нами буде далі?.. Саме у процесі повсякденної трансформації матеріальної та інтелектуальної реальності, яку проживає людина «тут і тепер», ми отримуємо дієвий, у тому числі і мистецький, сценарій буття.

Революційні події минулого року в Україні вивели на новий рівень проблему національної ідентичності, і саме зараз повною мірою постає питання про трансформації свідомості, реорганізацію суспільних механізмів, про повноцінну світову інтеграцію і створення бренду нової європейської України.

Ще з часів 1990–х Олег Тістол і Микола Маценко звернулися до теми самоідентифікації української нації і стали авторами найвагоміших у цій темі мистецьких проектів. Саме творча платформа «Нацпром» запропонувала нам «Українські гроші», «Національну географію» і «Купуй українське», де не було протистояння між національною автентичністю і європейськими орієнтирами. Ідеологічні примари, пропагандистські міфи поступилися реальним предметам, реальній продукції, що символізувала «український бренд».

Минуло двадцять років. А питання самоідентифікації, руйнування пострадянських кліше, зміни стереотипів, аналізу історичного національного досвіду тільки набули актуальності. Поки що для багатьох українців вони залишаються питаннями. І знайти відповіді зараз неймовірно складно. В кожному регіоні України своя оцінка історичного минулого і свої культурні пріоритети. Акцентуючи увагу на змісті і самому факті поточних соціально-політичних явищ і сучасних суспільних процесів, учасники виставкової дії не полишають зв’язку з життєвою та мистецькою реальністю, прагнуть вийти за їх межі, використовуючи увесь конгломерат існуючих художніх форм: живопис, об’єкти, інсталяції, фото, медіа-арт.

Ця виставка є міжкультурною платформою, де починається і, сподіваюсь, не закінчується шлях до перевтілення  та самозрощення сучасної людини через мистецтво, через втілення специфіки національної культури і формування національного іміджу нової України на міжнародному рівні.

Маю надію, що відвідувачам цієї виставки вдалося сформувати своє розуміння актуального українського мистецтва і тих смислів, що воно несе у Всесвіт.

Дякую українським митцям, що взяли участь у цьому проекті. Завдяки їм, ми розуміємо, що сучасне мистецтво може зібрати воєдино художників, дипломатів, журналістів, бізнесменів, філантропів і створити середовище, в якому можна запустити процеси трансформації. Особиста подяка – Олександрі Саєнко, завдяки її зусиллям і підтримці, ми змогли реалізувати цей проект.

 

Наталія Іванова

куратор проекту,

директор

ЦСМ «ЄрміловЦентр»

 

Учасники:

Анна Бєкєрська, Назар Білик, , Артем Волокітін, Сергій Григорян, Володимир Гуліч, Олег Дроздов, Віталій Кохан, Настя Лойко, Белла Логачова, Тетяна Малиновська, Микола Маценко, Роман Мінін, Лесь Панчишин, Віктор Покиданець, Роман Пятковка, Олексій Сай, Віктор Сидоренко, Андрій Сидоренко, Олег Тістол, Антон Ткаченко, Олексій Яловега.

 

Організатор: Центр українських ініціатив (Австрія)

Подяка за співпрацю в організації проекту: Усім учасникам, волонтерам та ZenkoFoundation

Фото: Олексій Яловега

Більше інформації: http://www.ua-kulturtage.org

 Ответить